  • Mfr # A1211-0.72
  • Zoro # G4787583
Overall Length
28 mm
Drill Bit Size
0.72 mm
Shank Dia.
0.7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1211-0.72
Overall Length
28 mm
Drill Bit Size
0.72 mm
Shank Dia.
0.7 mm
Flute Length
9 mm
Drilling Depth
7.80mm
Shank Length
19 mm
Drill Point Length
0.216mm
Maximum Drilling Depth
9 mm
Decimal Equivalent
0.0283
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.72 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0283, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through