  • Mfr # A1211-0.88
  • Zoro # G4832858
Overall Length
32 mm
Drill Bit Size
0.88 mm
Shank Dia.
0.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1211-0.88
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
32 mm
Drill Bit Size
0.88 mm
Shank Dia.
0.8 mm
Flute Length
11 mm
Drilling Depth
9.50mm
Shank Length
21 mm
Drill Point Length
0.264mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
11 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.0346
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, P
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Hardened Steel, Nickel, Titanium
Measurement System
Metric
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Conical Point
Series
N
Material Grade - Machining
General Purpose
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.88 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0346, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through