  • Mfr # A1211-4.55
  • Zoro # G5098998
Overall Length
80 mm
Drill Bit Size
4.55 mm
Shank Dia.
11/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-4.55
Overall Length
80 mm
Drill Bit Size
4.55 mm
Shank Dia.
11/64 in
Flute Length
47 mm
Shank Length
33 mm
Drilling Depth
39.00mm
Maximum Drilling Depth
47 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Decimal Equivalent
0.1791
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 4.55 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.1791, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through