  • Mfr # A1211TIN-0.7
  • Zoro # G5080061
Overall Length
28 mm
Drill Bit Size
0.7 mm
Shank Dia.
0.7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211TIN-0.7
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
28 mm
Drill Bit Size
0.7 mm
Shank Dia.
0.7 mm
Flute Length
9 mm
Shank Length
19 mm
Drilling Depth
7.80mm
Drill Point Length
0.21mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
9 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiN
Shank Type - Machining
Straight
List Number
A1211TIN
Decimal Equivalent
0.0276
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Series
N
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Primary Material Application ISO Code
K, P
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Conical Point
Measurement System
Metric
Material Grade - Machining
General Purpose
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.7 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.0276, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through