  • Mfr # A1211TIN-10.2
  • Zoro # G5095288
Overall Length
133 mm
Drill Bit Size
10.2 mm
Shank Dia.
10.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211TIN-10.2
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
133 mm
Drill Bit Size
10.2 mm
Shank Dia.
10.2 mm
Flute Length
87 mm
Shank Length
46 mm
Drilling Depth
71.00mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
87 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiN
Shank Type - Machining
Straight
List Number
A1211TIN
Decimal Equivalent
0.4016
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Series
N
Sheeter Drill
No
Material Grade - Machining
General Purpose
Drill Bit Point Type
Conical Point
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, P
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.2 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.4016, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through