  • Mfr # A1211TIN-11
  • Zoro # G5095349
Overall Length
142 mm
Drill Bit Size
11 mm
Shank Dia.
11 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211TIN-11
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
142 mm
Drill Bit Size
11 mm
Shank Dia.
11 mm
Flute Length
94 mm
Drilling Depth
76.00mm
Shank Length
48 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
3.30mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
94 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiN
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.4331
List Number
A1211TIN
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Drill Bit Point Type
Conical Point
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application ISO Code
K, P
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Series
N
Measurement System
Metric
Sheeter Drill
No
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 11 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.4331, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through