  • Mfr # A1211TIN-1.5
  • Zoro # G5080323
/ea
Key Features
Overall Length
40 mm
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Size
1.5 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
1 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1211TIN-1.5
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
40 mm
Drill Bit Size
1.5 mm
Shank Dia.
1 1/2 in
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
8xD
Flute Length
18 mm
Drilling Depth
15.00mm
Shank Length
22 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
0.451mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
18 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiN
Shank Type - Machining
Straight
List Number
A1211TIN
Flute Type
Spiral
Standards
DIN 338
Number of Pieces
1
Application
For Cast Iron, Steel
Decimal Equivalent
0.0591
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Series
N
Primary Material Application ISO Code
K, P
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Conical Point
Sheeter Drill
No
Material Grade - Machining
General Purpose
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.5 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.0591, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through