  • Mfr # A1211TIN-15
  • Zoro # G5095400
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
169 mm
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Size
15 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
15 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1211TIN-15
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
169 mm
Drill Bit Size
15 mm
Shank Dia.
15 mm
Flute Length
114 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drilling Depth
99.00mm
Shank Length
55 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
114 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiN
Shank Type - Machining
Straight
Number of Pieces
1
Standards
DIN 338
Flute Type
Spiral
Application
For Cast Iron, Steel
List Number
A1211TIN
Decimal Equivalent
0.5906
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Drill Bit Point Type
Conical Point
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, P
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Series
N
Material Grade - Machining
General Purpose
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 15 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.5906, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through