  • Mfr # A1211TIN-1.8
  • Zoro # G5095367
Overall Length
46 mm
Drill Bit Size
1.8 mm
Shank Dia.
1 51/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211TIN-1.8
Overall Length
46 mm
Drill Bit Size
1.8 mm
Shank Dia.
1 51/64 in
Flute Length
22 mm
Shank Length
24 mm
Drilling Depth
19.00mm
Drill Point Length
0.541mm
Maximum Drilling Depth
22 mm
Decimal Equivalent
0.0709
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.8 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.0709, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through