  • Mfr # A1211TIN-2.3
  • Zoro # G5095568
Overall Length
53 mm
Drill Bit Size
2.3 mm
Shank Dia.
2.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211TIN-2.3
Overall Length
53 mm
Drill Bit Size
2.3 mm
Shank Dia.
2.3 mm
Flute Length
27 mm
Drilling Depth
23.00mm
Shank Length
26 mm
Drill Point Length
0.691mm
Maximum Drilling Depth
27 mm
Decimal Equivalent
0.0906
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 2.3 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.0906, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through