  • Mfr # A1211TIN-3.1
  • Zoro # G5095610
Overall Length
65 mm
Drill Bit Size
3.1 mm
Shank Dia.
3.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1211TIN-3.1
Overall Length
65 mm
Drill Bit Size
3.1 mm
Shank Dia.
3.1 mm
Flute Length
36 mm
Shank Length
29 mm
Drilling Depth
30.00mm
Drill Point Length
0.931mm
Maximum Drilling Depth
36 mm
Decimal Equivalent
0.1220
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.1 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.1220, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through