  • Mfr # A1211TIN-3.4
  • Zoro # G5095653
/ea
Key Features
Overall Length
70 mm
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Size
3.4 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
3.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1211TIN-3.4
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
70 mm
Drill Bit Size
3.4 mm
Shank Dia.
3.4 mm
Flute Length
39 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Shank Length
31 mm
Drilling Depth
33.00mm
Drill Point Length
1.02mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
39 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiN
Shank Type - Machining
Straight
Standards
DIN 338
Number of Pieces
1
List Number
A1211TIN
Decimal Equivalent
0.1339
Flute Type
Spiral
Application
For Cast Iron, Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, P
Material Grade - Machining
General Purpose
Drill Bit Point Type
Conical Point
Measurement System
Metric
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Series
N
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.4 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.1339, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through