  • Mfr # A1211TIN-4.5
  • Zoro # G5090047
Overall Length
80 mm
Drill Bit Size
4.5 mm
Shank Dia.
4.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1211TIN-4.5
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
80 mm
Drill Bit Size
4.5 mm
Shank Dia.
4.5 mm
Flute Length
47 mm
Shank Length
33 mm
Drilling Depth
39.00mm
Drill Point Length
1.35mm
Maximum Drilling Depth
47 mm
Decimal Equivalent
0.1772
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 4.5 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.1772, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through