  • Mfr # A1211TIN-5.1
  • Zoro # G5090123
/ea
Key Features
Overall Length
86 mm
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Size
5.1 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
5.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1211TIN-5.1
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
86 mm
Drill Bit Size
5.1 mm
Shank Dia.
5.1 mm
Flute Length
52 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drilling Depth
44.00mm
Shank Length
34 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
1.53mm
Maximum Drilling Depth
52 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiN
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.2008
Number of Pieces
1
Flute Type
Spiral
Application
For Cast Iron, Steel
Standards
DIN 338
List Number
A1211TIN
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application ISO Code
K, P
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Series
N
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Conical Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 5.1 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.2008, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through