  • Mfr # A1211TIN-5.6
  • Zoro # G5095111
Overall Length
93 mm
Drill Bit Size
5.6 mm
Shank Dia.
5.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1211TIN-5.6
Overall Length
93 mm
Drill Bit Size
5.6 mm
Shank Dia.
5.6 mm
Flute Length
57 mm
Shank Length
36 mm
Drilling Depth
48.00mm
Drill Point Length
1.68mm
Maximum Drilling Depth
57 mm
Decimal Equivalent
0.2205
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 5.6 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.2205, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through