  • Mfr # A1211TIN-7.2
  • Zoro # G5095592
Overall Length
109 mm
Drill Bit Size
7.2 mm
Shank Dia.
7.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1211TIN-7.2
Overall Length
109 mm
Drill Bit Size
7.2 mm
Shank Dia.
7.2 mm
Flute Length
69 mm
Shank Length
40 mm
Drilling Depth
57.00mm
Drill Point Length
2.16mm
Maximum Drilling Depth
69 mm
Decimal Equivalent
0.2835
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 7.2 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.2835, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through