  • Mfr # A1211TIN-8.2
  • Zoro # G5095741
Overall Length
117 mm
Drill Bit Size
8.2 mm
Shank Dia.
8.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211TIN-8.2
Overall Length
117 mm
Drill Bit Size
8.2 mm
Shank Dia.
8.2 mm
Flute Length
75 mm
Drilling Depth
62.00mm
Shank Length
42 mm
Drill Point Length
2.46mm
Maximum Drilling Depth
75 mm
Decimal Equivalent
0.3228
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 8.2 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.3228, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through