  • Mfr # A1211TIN-8.6
  • Zoro # G5095848
Overall Length
125 mm
Drill Bit Size
8.6 mm
Shank Dia.
8.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1211TIN-8.6
Overall Length
125 mm
Drill Bit Size
8.6 mm
Shank Dia.
8.6 mm
Flute Length
81 mm
Shank Length
44 mm
Drilling Depth
66.00mm
Drill Point Length
2.58mm
Maximum Drilling Depth
81 mm
Decimal Equivalent
0.3386
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 8.6 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.3386, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through