  • Mfr # A1211TIN-9.4
  • Zoro # G5095820
/ea
Key Features
Overall Length
125 mm
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Size
9.4 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
9.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1211TIN-9.4
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
125 mm
Drill Bit Size
9.4 mm
Shank Dia.
9.4 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
81 mm
Shank Length
44 mm
Drilling Depth
66.00mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
2.82mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
81 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiN
Shank Type - Machining
Straight
List Number
A1211TIN
Application
For Cast Iron, Steel
Number of Pieces
1
Decimal Equivalent
0.3701
Standards
DIN 338
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, P
Drill Bit Point Type
Conical Point
Material Grade - Machining
General Purpose
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Graphite, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Series
N
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 9.4 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.3701, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through