  • Mfr # A1549TFP-6.9
  • Zoro # G4784899
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
156 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1549TFP-6.9
Drill Bit Size
6.9 mm
Overall Length
156 mm
Flute Length
4 2/125 in
Shank Dia.
6.9 mm
Shank Length
54 mm
Maximum Drilling Depth
4 1/64 in
Drill Point Length
1.61mm
Decimal Equivalent
0.2717
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 6.9 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, TiNAl, Material Grade - Machining TFP, Maximum Drilling Depth 4 1/64 in, Metric, 12xD