  • Mfr # A1549TFP-7.9
  • Zoro # G4775561
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
165 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1549TFP-7.9
Drill Bit Size
7.9 mm
Overall Length
165 mm
Flute Length
4 291/1000 in
Shank Dia.
7.9 mm
Drill Point Length
1.84mm
Maximum Drilling Depth
4 9/32 in
Shank Length
56 mm
Decimal Equivalent
0.3110
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 7.9 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, TiNAl, Material Grade - Machining TFP, Maximum Drilling Depth 4 9/32 in, Metric, 12xD