  • Mfr # A1549TFP-8.2
  • Zoro # G4764319
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
165 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1549TFP-8.2
Drill Bit Size
8.2 mm
Overall Length
165 mm
Flute Length
4 291/1000 in
Shank Dia.
8.2 mm
Maximum Drilling Depth
4 9/32 in
Shank Length
56 mm
Drill Point Length
1.91mm
Decimal Equivalent
0.3228
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 8.2 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, TiNAl, Material Grade - Machining TFP, Maximum Drilling Depth 4 9/32 in, Metric, 12xD