  • Mfr # A6181TFT-5.8
  • Zoro # G6179126
Overall Length
82 mm
Drill Bit Size
5.8 mm
Shank Dia.
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A6181TFT-5.8
Overall Length
82 mm
Drill Bit Size
5.8 mm
Shank Dia.
6 mm
Flute Length
28 mm
Shank Length
36 mm
Drilling Depth
19.00mm
Drill Point Length
0.031 in
Maximum Drilling Depth
28 mm
Decimal Equivalent
0.2283
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 5.8 mm, Drill Bit Point Angle 150 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.2283, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2