Walter Titex - Solid carbide twist drill, Coolant Fed Drill, DC1500510.700A1WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-10.700A1-WJ30RE
  • Zoro # G0111085
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Grade
WJ30RE
Drill Bit Material
Solid Carbide
Shank Type
Round with Flats
Decimal Equivalent
0.4213
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-05-10.700A1-WJ30RE
Dimensions
Depth:Dia. Ratio
5xD
Shank Dia.
12.00 mm
Flute Length
71.00 mm
Drill Bit Size
10.70 mm
Overall Length
118.00 mm
Shank Length
45 mm
Maximum Drilling Depth
71.00 mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
Grade
WJ30RE
Drill Bit Material
Solid Carbide
Shank Type
Round with Flats
Decimal Equivalent
0.4213
Flute Type
Spiral
Coolant Through
Yes
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Item
Jobber Drill Bit
List Number
DC150-05
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Finish
TiNAl
Primary Material Application
General mechanical engineering, die and mold making, energy industry as well as automotive
Measurement System
Metric
Number of Coolant Holes
2
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 10.70 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.4213, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2