Walter Titex - Solid carbide twist drill, Coolant Fed Drill, DC1500511.100A1WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-11.100A1-WJ30RE
  • Zoro # G0111021
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Overall Length
118.00 mm
Shank Dia.
12 mm
Decimal Equivalent
0.4370
Flute Type
Spiral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-05-11.100A1-WJ30RE
Overall Length
118.00 mm
Shank Dia.
12 mm
Flute Length
71.00 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Drill Bit Size
11.10 mm
Shank Length
45 mm
Maximum Drilling Depth
71 mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.4370
Flute Type
Spiral
List Number
DC150-05
Item
Jobber Length Drill Bit
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Shank Type
Round with Flats
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Coolant Through
Yes
Drill Bit Material
Solid Carbide
Grade
WJ30RE
Primary Material Application
General mechanical engineering, die and mold making, energy industry as well as automotive
Measurement System
Metric
Finish
TiNAl
Number of Coolant Holes
2
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 11.1 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.4370, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2