Walter Titex - Solid carbide twist drill, Drill Bit, DB133-08-01.850A1-WJ30ER
  • Mfr # DB133-08-01.850A1-WJ30ER
  • Zoro # G600422377
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Through
Coolant Through
Standards
TP-NORM 64M
Secondary Material Application ISO Code
H, O, S
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DB133-08-01.850A1-WJ30ER
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Length Class
Micro Length
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Bit Size
1.85 mm
Overall Length
63.00 mm
Shank Length
36.00 mm
Maximum Drilling Depth
19.00 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Flute Length
22.00 mm
Shank Dia.
3 mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Standards
TP-NORM 64M
H, O, S
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Decimal Equivalent
0.0728
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Grade
WJ30ER
Measurement System
Metric
Shank Type
Straight
List Number
DB133
Finish
AlCrN
Drill Bit Material
Carbide
Number of Coolant Holes
2
Secondary Material Application
Graphite, Hardened Steel
Item
Micro Drill Bit
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Micro Drill Bit, Drill Bit Size 1.85 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conventional Point, Carbide, AlCrN, M7, Spiral, WJ30ER