Walter Titex - Solid carbide twist drill, Extra Long Drill, 4.90mm, Carbide, DC150-12-04.900A1-WJ30TA
  • Mfr # DC150-12-04.900A1-WJ30TA
  • Zoro # G7232657
Overall Length
121 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-12-04.900A1-WJ30TA
Drill Bit Size
4.9 mm
Overall Length
121 mm
Metric Size
0.19mm
Depth:Dia. Ratio
12xD
Flute Length
83 mm
Shank Dia.
6 mm
Drill Point Length
0.89mm
Drill Length Class
Extended-Length
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
74.00 mm
Details
Item
Extra Long Drill Bit
List Number
DC150-12
Decimal Equivalent
0.1929
Standards
TP-NORM 65
Primary Material Application ISO Code
H, K, N, P, S
Secondary Material Application
Composite, Graphite, Stainless Steel
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Nickel, Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
M, O
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 4.9 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Split Point, Carbide, TiAlN, Material Grade - Machining WJ30TA, Maximum Drilling Depth 74.00 mm, Metric, 12xD