Walter Titex - Solid carbide twist drill, Extra Long Drill, 5.50mm, Carbide, DC170-25-05.500A1-WJ30EJ
  • Mfr # DC170-25-05.500A1-WJ30EJ
  • Zoro # G7225228
Drill Bit Size
5.5 mm
Overall Length
200 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN/AlCrN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC170-25-05.500A1-WJ30EJ
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
5.5 mm
Overall Length
200 mm
Metric Size
0.22mm
Depth:Dia. Ratio
25xD
Flute Length
160 mm
Shank Dia.
6 mm
Drill Point Length
1.00mm
Maximum Drilling Depth
160.00 mm
Drill Diameter Tolerance
H7
Drill Length Class
Extended-Length
Shank Length
36 mm
140 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN/AlCrN
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
List Number
DC170-25-A1
Decimal Equivalent
0.2165
Standards
TP-NORM 68X
Coolant Fed
Coolant Through
Series
Supreme
Primary Material Application ISO Code
K, P
Sheeter Drill
No
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Secondary Material Application
Hardened Steel
Material Grade - Machining
WJ30EJ
Secondary Material Application ISO Code
H
Number of Coolant Holes
2
Drill Bit Point Type
Split Point
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 5.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Split Point, Carbide, TiAlN/AlCrN, Material Grade - Machining WJ30EJ, Maximum Drilling Depth 160.00 mm, Metric, 25xD