Walter Titex - Solid carbide twist drill, Extra Long Drill, 6.70mm, Carbide, DC150-12-06.700A1-WJ30TA
  • Mfr # DC150-12-06.700A1-WJ30TA
  • Zoro # G7223889
Drill Bit Size
6.7 mm
Overall Length
148 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-12-06.700A1-WJ30TA
Drill Bit Size
6.7 mm
Overall Length
148 mm
Shank Dia.
8 mm
Flute Length
110 mm
Metric Size
0.26mm
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
98.00 mm
Drill Point Length
1.22mm
Drill Length Class
Extended-Length
Decimal Equivalent
0.2638
Standards
TP-NORM 65
Secondary Material Application
Composite, Graphite, Stainless Steel
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
H, K, N, P, S
Secondary Material Application ISO Code
M, O
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 6.7 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Split Point, Carbide, TiAlN, Material Grade - Machining WJ30TA, Maximum Drilling Depth 98.00 mm, Metric, 12xD