Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 20.00mm, Carbide, DC150-05-20.000A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-20.000A1-WJ30RE
  • Zoro # G7234571
Overall Length
153 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Size
20 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-05-20.000A1-WJ30RE
Overall Length
153 mm
Drill Bit Size
20 mm
Shank Dia.
20 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
101 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drilling Depth
77.00mm
Shank Length
50 mm
Drill Point Length
3.64mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Maximum Drilling Depth
77 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
DC150-05
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Decimal Equivalent
0.7874
Flute Type
Spiral
Standards
DIN 6537 L
Coolant Fed
Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Material Grade - Machining
WJ30RE
Series
Perform
Drill Bit Point Type
Split Point
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Measurement System
Metric
Number of Coolant Holes
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 20 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.7874, Metric, Drill Bit Point Type Split Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2