Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 3.10mm, Carbide, DC150-03-03.100A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-03.100A1-WJ30RE
  • Zoro # G7234921
/ea
Key Features
Overall Length
62 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Size
3.1 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DC150-03-03.100A1-WJ30RE
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
62 mm
Drill Bit Size
3.1 mm
Shank Dia.
6 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
20 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Drilling Depth
14.00mm
Shank Length
36 mm
Drill Point Length
0.564mm
Maximum Drilling Depth
14 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
M7
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.1220
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
DC150-03
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Standards
DIN 6537 K
Coolant Fed
Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Drill Bit Point Type
Split Point
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Material Grade - Machining
WJ30RE
Number of Coolant Holes
Series
Perform
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.1 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.1220, Metric, Drill Bit Point Type Split Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2