Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 3.40mm, Carbide, A1276TFL-3.4
  • Mfr # A1276TFL-3.4
  • Zoro # G8185475
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
70 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Size
3.4 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
3.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1276TFL-3.4
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Overall Length
70 mm
Drill Bit Size
3.4 mm
Shank Dia.
3.4 mm
Flute Length
39 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drilling Depth
33.00mm
Shank Length
31 mm
Drill Point Length
0.619mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
33 mm
Drill Diameter Tolerance
H7
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Application
For Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel, High-Temperature Alloys
Decimal Equivalent
0.1339
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Standards
DIN 338
List Number
A1276TFL
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Flute Type
Spiral
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Material Grade - Machining
TFL
Secondary Material Application ISO Code
S
Secondary Material Application
Nickel, Titanium
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Series
Alpha 22
Drill Bit Point Type
4 Facet Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.4 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.1339, Metric, Drill Bit Point Type 4 Facet Point, Non-Coolant Through