Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 3.40mm, Carbide, DC150-03-03.400A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-03.400A0-WJ30RE
  • Zoro # G0281325
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-03-03.400A0-WJ30RE
Overall Length
62.00 mm
Drill Bit Size
3.40 mm
Flute Length
20.00 mm
Shank Dia.
6 mm
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
14.00 mm
Drill Point Length
0.619mm
Spiral
Shank Type
Jobber Length Drill Bit
Grade
Drill Bit
Drill Bit Material
Solid Carbide
Decimal Equivalent
0.1339
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Finish
TiNAl
Primary Material Application ISO Code
K, P
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N, O, S
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.4 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.1339, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through