Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 3.50mm, Carbide, A1276TFL-3.5
  • Mfr # A1276TFL-3.5
  • Zoro # G7852451
Overall Length
70 mm
Drill Bit Size
3.5 mm
Shank Dia.
3.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1276TFL-3.5
Overall Length
70 mm
Drill Bit Size
3.5 mm
Shank Dia.
3.5 mm
Flute Length
39 mm
Shank Length
31 mm
Drilling Depth
33.00mm
Maximum Drilling Depth
33 mm
Drill Point Length
0.637mm
Decimal Equivalent
0.1378
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.1378, Metric, Drill Bit Point Type 4 Facet Point, Non-Coolant Through