Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 3.50mm, Carbide, DC150-03-03.500A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-03.500A1-WJ30RE
  • Zoro # G7235177
Overall Length
62 mm
Drill Bit Size
3.5 mm
Shank Dia.
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-03-03.500A1-WJ30RE
Overall Length
62 mm
Drill Bit Size
3.5 mm
Shank Dia.
6 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
20 mm
Shank Length
36 mm
Drilling Depth
14.00mm
Drill Point Length
0.637mm
Maximum Drilling Depth
14 mm
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
DC150-03
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Decimal Equivalent
0.1378
DIN 6537 K
Coolant Fed
Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Measurement System
Metric
Number of Coolant Holes
Drill Bit Point Type
Split Point
Material Grade - Machining
WJ30RE
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.1378, Metric, Drill Bit Point Type Split Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2