Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 3.70mm, Carbide, DC150-03-03.700A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-03.700A1-WJ30RE
  • Zoro # G7245211
/ea
Key Features
Overall Length
62 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Size
3.7 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DC150-03-03.700A1-WJ30RE
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
62 mm
Drill Bit Size
3.7 mm
Shank Dia.
6 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
3xD
Flute Length
20 mm
Shank Length
36 mm
Drilling Depth
14.00mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Point Length
0.673mm
Maximum Drilling Depth
14 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.1457
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
List Number
DC150-03
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Flute Type
Spiral
Standards
DIN 6537 K
Coolant Fed
Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Series
Perform
Number of Coolant Holes
Drill Bit Point Type
Split Point
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Material Grade - Machining
WJ30RE
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.7 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.1457, Metric, Drill Bit Point Type Split Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2