Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 4.20mm, Carbide, DC150-03-04.200A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-04.200A0-WJ30RE
  • Zoro # G0281185
Shank Dia.
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-03-04.200A0-WJ30RE
Shank Dia.
6 mm
Drill Bit Size
4.20 mm
Overall Length
66.00 mm
Flute Length
24.00 mm
Shank Length
36 mm
Drill Point Length
0.764mm
Maximum Drilling Depth
17 mm
Spiral
Shank Type
Straight
Drill Bit Material
Solid Carbide
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Grade
WJ30RE
Decimal Equivalent
0.1654
Primary Material Application ISO Code
K, P
Metric
Finish
TiNAl
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Sheeter Drill
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N, O, S
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 4.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.1654, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through