Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 4.20mm, Carbide, DC150-05-04.200A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-04.200A1-WJ30RE
  • Zoro # G0111791
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Overall Length
74.00 mm
Decimal Equivalent
0.1654
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Grade
WJ30RE
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-05-04.200A1-WJ30RE
Overall Length
74.00 mm
Shank Dia.
6 mm
Drill Bit Size
4.20 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
36.00 mm
Shank Length
36 mm
Drill Point Length
0.764mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Maximum Drilling Depth
29 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Details
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.1654
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Grade
WJ30RE
List Number
DC150-05
Number of Flutes
2
Shank Type
Type-Round with Flats
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Coolant Through
Yes
Drill Bit Material
Solid Carbide
Flute Type
Spiral
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Standards
DIN 6537 L
Finish
TiNAl
Measurement System
Metric
Secondary Material Application
Composite, Graphite, Stainless Steel
Number of Coolant Holes
2
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Series
Perform
Secondary Material Application ISO Code
M, O
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 4.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.1654, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2