Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 4.90mm, Carbide, DC150-03-04.900A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-04.900A0-WJ30RE
  • Zoro # G0281051
Decimal Equivalent
0.1929
Shank Dia.
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-03-04.900A0-WJ30RE
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
66.00 mm
Drill Bit Size
4.90 mm
Flute Length
28.00 mm
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
20 mm
Drill Point Length
0.892mm
Decimal Equivalent
0.1929
140 Degrees
Grade
WJ30RE
Shank Type
No
Drill Bit Material
Solid Carbide
Finish
TiNAl
Primary Material Application ISO Code
K, P
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N, O, S
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 4.9 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.1929, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through