Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 5.10mm, Carbide, A1276TFL-5.1
  • Mfr # A1276TFL-5.1
  • Zoro # G8453724
Overall Length
86 mm
Drill Bit Size
5.1 mm
Shank Dia.
5.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1276TFL-5.1
Overall Length
86 mm
Drill Bit Size
5.1 mm
Shank Dia.
5.1 mm
Flute Length
52 mm
Drilling Depth
44.00mm
Shank Length
34 mm
Drill Point Length
0.928mm
Maximum Drilling Depth
44 mm
Decimal Equivalent
0.2008
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 5.1 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.2008, Metric, Drill Bit Point Type 4 Facet Point, Non-Coolant Through