Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 5.10mm, Carbide, DC150-05-05.100A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-05.100A1-WJ30RE
  • Zoro # G0111618
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Coolant Through
Yes
List Number
DC150-05
Decimal Equivalent
0.2008
Overall Length
82.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-05-05.100A1-WJ30RE
Dimensions
Drill Bit Size
5.10 mm
Overall Length
82.00 mm
Shank Dia.
6 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
44.00 mm
Shank Length
36 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
35 mm
Drill Point Length
0.928mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Details
Cutting Direction
Right Hand
Coolant Through
Yes
List Number
DC150-05
Decimal Equivalent
0.2008
Grade
WJ30RE
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Item
Jobber Length Drill Bit
Flute Type
Spiral
Shank Type
Type-Round with Flats
Drill Bit Material
Solid Carbide
Number of Flutes
2
Finish
TiNAl
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Measurement System
Metric
Standards
DIN 6537 L
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Secondary Material Application
Composite, Graphite, Stainless Steel
Number of Coolant Holes
2
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
M, O
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 5.1 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.2008, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2