Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 5.80mm, Carbide, A1276TFL-5.8
  • Mfr # A1276TFL-5.8
  • Zoro # G8303251
Overall Length
93 mm
Drill Bit Size
5.8 mm
Shank Dia.
5.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1276TFL-5.8
Overall Length
93 mm
Drill Bit Size
5.8 mm
Shank Dia.
5.8 mm
Flute Length
57 mm
Shank Length
36 mm
Drilling Depth
48.00mm
Drill Point Length
1.06mm
Maximum Drilling Depth
48 mm
Decimal Equivalent
0.2283
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 5.8 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.2283, Metric, Drill Bit Point Type 4 Facet Point, Non-Coolant Through