Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 6.20mm, Carbide, DC150-03-06.200A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-06.200A0-WJ30RE
  • Zoro # G0280817
/ea
Free Shipping & Returns
Shank Dia.
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-03-06.200A0-WJ30RE
Shank Dia.
8 mm
Flute Length
34.00 mm
Drill Bit Size
6.20 mm
Overall Length
79 mm
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
24 mm
Drill Point Length
1.13mm
DC150-03
Drill Bit Material
Solid Carbide
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Shank Type
Jobber Length Drill Bit
Grade
Decimal Equivalent
0.2441
Measurement System
Metric
Finish
TiNAl
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, P
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N, O, S
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 6.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.2441, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through