Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 6.20mm, Carbide, DC150-03-06.200A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-06.200A1-WJ30RE
  • Zoro # G7210905
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
79 mm
Drill Bit Size
6.2 mm
Shank Dia.
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-03-06.200A1-WJ30RE
Overall Length
79 mm
Drill Bit Size
6.2 mm
Shank Dia.
8 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
34 mm
Drilling Depth
24.00mm
Shank Length
36 mm
Drill Point Length
1.13mm
Maximum Drilling Depth
24 mm
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Decimal Equivalent
0.2441
DIN 6537 K
Coolant Fed
Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Sheeter Drill
No
Material Grade - Machining
WJ30RE
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Drill Bit Point Type
Split Point
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Number of Coolant Holes
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 6.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.2441, Metric, Drill Bit Point Type Split Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2