Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 6.50mm, Carbide, A1276TFL-6.5
  • Mfr # A1276TFL-6.5
  • Zoro # G8462343
Overall Length
101 mm
Drill Bit Size
6.5 mm
Shank Dia.
6.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1276TFL-6.5
Overall Length
101 mm
Drill Bit Size
6.5 mm
Shank Dia.
6.5 mm
Flute Length
63 mm
Shank Length
38 mm
Drilling Depth
52.00mm
Maximum Drilling Depth
52 mm
Drill Point Length
1.18mm
Decimal Equivalent
0.2559
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 6.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.2559, Metric, Drill Bit Point Type 4 Facet Point, Non-Coolant Through