Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 6.70mm, Carbide, DC150-03-06.700A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-06.700A0-WJ30RE
  • Zoro # G0280738
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Grade
WJ30RE
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Overall Length
79 mm
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DC150-03-06.700A0-WJ30RE
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
79 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Drill Bit Size
6.70 mm
Shank Dia.
8 mm
Flute Length
34.00 mm
Shank Length
36 mm
Drill Point Length
1.22mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
M7
Maximum Drilling Depth
24 mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
Grade
WJ30RE
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Number of Flutes
2
Flute Type
Spiral
Shank Type
Straight
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Item
Jobber Length Drill Bit
Coolant Through
No
List Number
DC150-03
Drill Bit Material
Solid Carbide
Decimal Equivalent
0.2638
Measurement System
Metric
Standards
DIN 6537 K
Primary Material Application ISO Code
K, P
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Finish
TiNAl
Series
Perform
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N, O, S
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 6.7 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.2638, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through