Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 6.70mm, Carbide, DC150-05-06.700A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-06.700A1-WJ30RE
  • Zoro # G0280099
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Grade
WJ30RE
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Material
Solid Carbide
Flute Type
Spiral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-05-06.700A1-WJ30RE
Dimensions
Drill Bit Size
6.70 mm
Flute Length
53.00 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Overall Length
91.00 mm
Shank Dia.
8 mm
Shank Length
36 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
1.22mm
Maximum Drilling Depth
43 mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
Grade
WJ30RE
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Material
Solid Carbide
Flute Type
Spiral
Shank Type
Type-Round with Flats
Decimal Equivalent
0.2638
Number of Flutes
2
Item
Jobber Length Drill Bit
Coolant Through
Yes
List Number
DC150-05
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Standards
DIN 6537 L
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Measurement System
Metric
Finish
TiNAl
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Number of Coolant Holes
2
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Series
Perform
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 6.7 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.2638, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2