Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 7.20mm, Carbide, DC150-03-07.200A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-07.200A0-WJ30RE
  • Zoro # G0280640
Decimal Equivalent
0.2835
Coolant Through
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-03-07.200A0-WJ30RE
Drill Bit Size
7.20 mm
Shank Dia.
8 mm
Flute Length
41.00 mm
Overall Length
79 mm
Shank Length
36 mm
Drill Point Length
1.31mm
Maximum Drilling Depth
29 mm
Decimal Equivalent
0.2835
Coolant Through
Jobber Length Drill Bit
Grade
WJ30RE
Shank Type
140 Degrees
Drill Bit Material
Solid Carbide
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, P
Finish
TiNAl
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N, O, S
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 7.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.2835, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through