Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 7.20mm, Carbide, DC150-03-07.200A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-07.200A1-WJ30RE
  • Zoro # G7227136
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
79 mm
Drill Bit Size
7.2 mm
Shank Dia.
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-03-07.200A1-WJ30RE
Overall Length
79 mm
Drill Bit Size
7.2 mm
Shank Dia.
8 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
41 mm
Shank Length
36 mm
Drilling Depth
29.00mm
Maximum Drilling Depth
29 mm
Drill Point Length
1.31mm
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.2835
Spiral
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Coolant Fed
Coolant Through
Drill Bit Point Type
Split Point
Number of Coolant Holes
Material Grade - Machining
WJ30RE
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 7.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.2835, Metric, Drill Bit Point Type Split Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2