Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 7.70mm, Carbide, DC150-03-07.700A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-07.700A0-WJ30RE
  • Zoro # G7257288
Overall Length
79 mm
Drill Bit Size
7.7 mm
Shank Dia.
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-03-07.700A0-WJ30RE
Overall Length
79 mm
Drill Bit Size
7.7 mm
Shank Dia.
8 mm
Flute Length
41 mm
Drill Bit Dimension Type
3xD
Drilling Depth
29.00mm
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
29 mm
Drill Point Length
1.40mm
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Spiral
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Decimal Equivalent
0.3031
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, P
Measurement System
Metric
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Material Grade - Machining
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Drill Bit Point Type
Split Point
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N, O, S
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 7.7 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.3031, Metric, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through